Особливості укріплення берегів водойми

Заміський будинок на березі водойми – мрія багатьох. Іноді це стає можливим природним шляхом, коли в силу певних геоклиматических факторів берегова лінія річок або озер зміщується в бік вже зведених будівель. Проте будівництво нових об’єктів у прибережній зоні заборонено законодавством. Тим не менш, при достатній площі ділянки цю мрію можна також реалізувати, облаштувавши штучний водойму. Як у першому, так і в другому випадках, однією з основних завдань, які належить вирішити домовласникові, буде зміцнення берегів водойми. Це дозволить уникнути ерозії ґрунту біля берега і, як наслідок, замулення водойми, так і створити і зберегти привабливий ландшафтний дизайн. Своєчасно проведені роботи по укріпленню берегової зони дозволять значно заощадити в процесі подальшої експлуатації водойми.

Як виконати укріплення берегів водойми?
Вибір варіанту зміцнення берегової лінії залежить від виду водойми, стану берега, складу прибережного грунту і ряду інших факторів.
Найбільш дорогим, але максимально ефективним і зберігає природну красу водойми є метод застосування біоінженерних технологій. Він може бути застосований, якщо потрібно укріплення берегів озер і річок з невеликою швидкістю течії води (до 1 м/с). Метод полягає у висаджуванні дерев і чагарників, для яких берегова зона – природне середовище проживання. До таких належать плакуча верба, платан, чорний тополя, обліпиха, осока, рогіз. Вся поверхня берегової зони вкривається натуральним дерном або штучним биополотном (биоматами).

У випадку, коли планується створення штучного ставка на ділянці, найбільш ефективним і найменш затратно буде виконати укріплення берегів на початковому етапі виконання робіт, коли тільки готується котлован і формуються кордону чаші.

Для ставка з прямовисними берегами оптимальним методом їх зміцнення є використання ПВХ-паль або колод з дуба, лиственицы, акації чи інших дерев твердих порід.
Практично стовідсоткову гарантію від руйнування берегової лінії дає її зміцнення за допомогою габіонів – наповнених камінням дротяних сіток.
Пологий берег водойми простіше і дешевше всього зміцнити за допомогою об’ємної георешітки, яка укладається на всю ширину схилу – від дна до берега і засипається мармуровою крихтою або заливається вологостійким бетоном. Ця конструкція має модульну структуру, легко монтується, витримує високі навантаження і низькі (до 60 градусів морозу) температури та має гарантійний термін експлуатації не менше 50 років. Осередку у верхній (береговий) частини георешітки засипають родючим ґрунтом, який висаджуються рослини з добре розвиненою кореневою системою.

Як варіант, можна додатково зміцнити берегову лінію з допомогою природного каменю — валунів, гальки, виклавши їх поверх георешітки по периметру водойми.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *