Открытые данные

Открытые данные

Словосполучення «відкриті дані» міцно увійшло в нашу мову. Ви напевно не раз зустрічали ремарку «інформація взята з відкритих джерел». Що це за джерела такі, наскільки вони відкриті і кому? Давайте розбиратися.

Що таке відкриті дані?
Open data – об’ємне поняття, що охоплює одночасно і концепцію, і явище, в якому вона втілюється.

Open data як концепція – це ідея про те, що інформація, яка не є предметом авторського права, не захищена патентами та іншими механізмами контролю, повинна бути доступна всім. Вважається, що обмеження доступу до даних йдуть проти суспільного блага. Відкриті дані не мають на увазі обмежень та / або оплати. Більш того, місія відкритих даних полягає в підзвітності влади перед громадянами.

Відкриті дані фактично – це будь-яка інформація, яка може виявитися корисною. Дані державних реєстрів, відомості про житлово-комунальне господарство або, грубо кажучи, місця розташування громадських туалетів-все це опен дата. При цьому формат даних повинен бути зручним для читання комп’ютерними алгоритмами і застосування. Відповідні формати open data-файлів: JSON, XML, RDF. Електронні таблиці Microsoft Excel, текстові документи txt і PDF не рекомендуються для опен дата через відсутність чіткої структури даних.

Разом з open data часто використовується термін «big data» («великі дані», база даних) для позначення різних типів баз даних, у тому числі суспільно значущих комп’ютерних даних, які можуть зберігатися в загальному доступі і безперешкодно використовуватися широкою аудиторією.

Кому і навіщо потрібні відкриті дані?
Користь open data може бути не очевидна на перший погляд. Точніше, якраз на перший погляд здається, що це прорив і тепер життя стане зручніше і чесніше. Але при найближчому розгляді більшість людей, не зайнятих у специфічних сферах інформаційних технологій, не знають, як вони можуть використовувати відкриті дані.

Тому створюються опен дата-проекти. У різних країнах їх відкривають місцеві ініціативи, але є глобальні ресурси відкритих даних. Вони стосуються переважно громадських проектів та бізнесу. Ось кілька прикладів використання open data у світі:

• У 2006 році у Великобританії запустився перший у світі портал відкритих даних data.gov.uk. Тут можна знайти дані про економіку, державних витратах, освіту, злочинності і правосуддя та ін., опубліковані центральним урядом, місцевими органами влади та державними органами.

• ZestFinance, США. Допомагає визначити благополуччя позичальників для прийняття рішення по виділенню кредитів. Базується на відкритих даних і математичних моделях. Система видає рішення в межах 10 секунд.

• Farmerline, Гана. Доступ до даних, які потрібні в сільському господарстві. Платформа дозволяє аналізувати ринок сільськогосподарської продукції і дає фермерам рекомендації з приводу вирощування різних культур.

• ReConnect Energy, Індія. Аналізує ефективність роботи вітрових та сонячних установок і на основі отриманих даних прогнозує обсяги вироблення електрики. Використовується підприємствами, які встановлюють альтернативні джерела енергії, для підвищення рівня продуктивності.

Більш детально ви дізнаетесь на http://sd.net.ua/2019/04/30/otkrytye-dannye-v-ukraine.html

Добавить комментарий