Сорокоуст

У чому його суть? Сорок літургій поспіль (кожну службу) на проскомідії вилучається частинка з просфори з поминанням імені живого або померлого (звідси можна замовляти сорокоуст за здоров’я і за упокій), і в кінці Літургії з молитвою «Омый, Господи, гріхи поминавшихся зде кров’ю Твоєю честною, молитвами святих Твоїх» священик опускає цю частинку в Чашу з Кров’ю Христовою. Так відбувається сорок разів протягом цієї ж кількості божественних літургій. Ми пропонуємо заказать сорокоуст в Калининграде.

Звідки взялося число «сорок»? Дана цифра досить часто зустрічається у Святому Письмі: сорок років святий пророк Мойсей водив євреїв по пустелі; сорок днів постив спасителя в пустелі перед Своїм суспільним служінням; сорок днів був Христос апостолам після Воскресіння. Святі апостоли узаконили звичай поминати покійних протягом сорока днів. Звідси і «сорокоуст».

Професор Московської духовної академії Євген Евсигнеевич Голубинський висуває дещо іншу версію. У своїй книзі «Історія Російської Церкви» (2) він пише, що в давній Русі у великих містах церковні парафії ділилися на «сороки» – схожі на сучасні благочинні округи. У кожному «Сороці» було сорок храмів. Звичайно поминання замовляли у всьому «сороці», звідси і назва «сорокоуст».

Але як би там не було, потрібно сказати, що сорокоуст є найважливішим поминанням Православної Церкви, як живих, так і померлих. Адже найбільшою нашою святинею є Тіло і Кров Христові, Які по милосердю Своєму невимовному до роду людського робить Господь на кожній Літургії з простих речовин (вина, води і проскур). Тому одне зіткнення з такою страшною і могутньої святинею є рятівним для душі людської.

І внаслідок цього сорокоуст, мабуть, можна назвати головним поминанням для людини-як живого, так і померлого. Адже недарма священнослужитель молиться, висипаючи частинки, вийняті з просфор, з поминанням імені, щоб Господь заради пречистих тіла і крові своїх омив, тобто пробачив гріхи поминаються тут людей. І ми – православні християни, віримо, що так воно і відбувається.

Тому, звичайно ж, хочеться від усього серця порадити всім: замовляйте один за одного сорокоусти і тим самим рятуйте з Божою допомогою душі близьких. Адже в чаші Господньої відбувається велика таємниця Божественного милосердя, любові і всепрощення. І там душа людська з’єднується з Христом.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *